Opublikowany 24 września, 2021 | CLEANROOM, FILTRY HEPA, KOMORY LAMINARNE, SARS-CoV-2, WSPÓŁPRACA

Maseczki w pomieszczeniach czystych

Czy należy nosić dwie maseczki w pomieszczeniu czystym?

Maski ochronne w pomieszczeniach czystych są niezbędnym wyposażeniem ochrony osobistej (PPE). Ale czy dwie maski są lepsze niż jedna? 

Nowe badanie opublikowane przez The Centers for Disease Control and Prevention (CDC) pokazuje, że podwójne maskowanie może być bardziej skuteczne w zmniejszaniu ekspozycji na aerozol. W świetle tych ustaleń CDC oferuje obecnie protokoły podwójnego maskowania. Chociaż istnieją wyraźne korzyści, podwójne maskowanie nie zawsze jest najlepszą praktyką w każdej sytuacji. Jest mało prawdopodobne, że w jakimkolwiek planie zarządzania pomieszczeniami czystymi znajdziesz zalecenia stosowania dwóch masek. Oto, co musisz wiedzieć o podwójnym maskowaniu i pomieszczeniu czystym.

Co CDC mówi o podwójnym maskowaniu

Jeśli chodzi o ochronę, tak naprawdę nie chodzi o noszenie wielu masek. Chodzi o noszenie wielu warstw. W badaniu opublikowanym w lutym 2021 r. naukowcy odkryli, że w porównaniu z maską z tkaniny lub samą maską chirurgiczną, noszenie podwójnej maski skuteczniej zmniejszało ekspozycję na aerozol. 1

CDC zaleca dwa sposoby na zwiększenie poziomu ochrony:

  • Wybierz maskę z wieloma warstwami tkaniny.
  • Noś maskę chirurgiczną pod maską z tkaniny (podwójne maskowanie).
  • CDC ostrzega przed łączeniem dwóch jednorazowych masek lub łączeniem maski N95 z jakąkolwiek inną maską. Te metody pogorszą dopasowanie maski. 2

Jakość ponad ilość !

Wysokiej jakości dopasowanie jest najważniejszym elementem skutecznego noszenia maski. Jeśli podwójne maskowanie pogarsza dopasowanie, to jest sprzeczne z celem.

CDC zapewnia następujące wskazówki, aby zapewnić prawidłowe dopasowanie maski:

  • Twoja maska ​​powinna całkowicie zakrywać nos i usta.
  • Upewnij się, że maska ​​dobrze przylega do twarzy i nie ma żadnych szczelin.
  • Wybierz maski z drutami na nos. Zegnij metalowy pasek wzdłuż końcówki, aby dopasować go do twarzy. Zapobiega to przedostawaniu się powietrza przez górną część maski.
  • Noś monter maski lub szelki. W przypadku noszenia na tkaninie lub masce chirurgicznej, urządzenie to zapobiega wyciekowi powietrza wokół krawędzi maski.
  • Osoby z zarostem zachęca się do przycinania lub golenia brody, używania maski montażysty lub podwójnej maski. 3

Prawidłowe stosowanie maski w pomieszczeniu czystym.

Ani Agencja ds. Żywności i Leków (FDA), ani CDC nie ustalają wytycznych dotyczących wyposażenia pomieszczeń czystych. FDA reguluje jedynie środki ochrony osobistej, takie jak maski chirurgiczne i maski N95, gdy są one sprzedawane jako wyroby medyczne. 4 Jeśli przeznaczenie pomieszczenia czystego jest poza medycyną, prawdopodobnie stosujesz się do zaleceń Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO) lub Aktualnej Dobrej Praktyki Produkcyjnej (CGMP) dla swojego sprzętu.

Maski do pomieszczeń czystych są wielowarstwowe i wykonane z materiałów takich jak polipropylen, które nie pozostawiają kłaczków ani włókien. Celem jest ograniczenie ilości cząstek, które mogłyby zanieczyścić powietrze lub powierzchnie w pomieszczeniu czystym.

Niektóre plany zarządzania pomieszczeniami czystymi wymagają masek na twarz, które są „ocenione w pomieszczeniach czystych” na podstawie ilości cząstek, które odpadają z maski. Klasyfikacja ISO pomieszczeń czystych określi, jak czysta powinna być maska.

Jedynym protokołem CDC dla wielu masek jest założenie maski chirurgicznej pod maskę z tkaniny. Ponieważ maski z tkaniny nie spełniają standardów pomieszczeń czystych, podwójne maskowanie nie jest zalecane w pomieszczeniu czystym.