Technologia filtracji HEPA
Filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air) są jednym z najczęściej stosowanych typów filtrów przemysłowych.
Filtr HEPA został pierwotnie opracowany jako filtr oddechowy podczas projektu Manhattan na początku lat 40. XX wieku, aby wychwytywać cząstki radioaktywne, które chroniły amerykańskich żołnierzy i naukowców zajmujących się atomami.
Filtry HEPA są używane w niezliczonych zastosowaniach, aby zapewnić czyste, wolne od cząstek powietrze. Filtry HEPA były pierwotnie przeznaczone do użytku w warunkach laboratoryjnych i fabrycznych; jednak obecnie są one również powszechnie stosowane w wielu produktach konsumenckich, w tym w samochodach, odkurzaczach i klimatyzatorach.
Asortyment HEPA składa się z dwóch klas: H13 (sprawność 99,95%) i H14 (sprawność 99,995%). Filtry te są zwykle kojarzone z pyłkami, kurzem i azbestem, ale wyższa klasa filtrów (H14, który jest naszym standardowym filtrem) może filtrować przenoszone w powietrzu wirusy.
W związku z obecną pandemią toczyło się wiele dyskusji na temat filtrów HEPA i walki z COVID 19 i chociaż nie ma jednoznacznych dowodów na potwierdzenie tego, filtr HEPA może pomóc spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa. Normy testowe oceniają filtry na podstawie cząstek o wielkości 0,3 μm, a HEPA jest w rzeczywistości bardzo skuteczny w filtrowaniu cząstek o wielkości 0,1 μm (wirusy) w odpowiednich warunkach. Ciekawe badanie przeprowadzone przez NASA wykazało, że filtry HEPA były w stanie wychwycić cząstki submikronowe do 0,1 mikrona. ( Raport NASA w celach informacyjnych ). Wirus COVID-19 ma średnicę około 0,125 mikrona lub 125 nanometrów. ( Źródło: Narodowa Biblioteka Medyczna ).
Sam filtr HEPA jest hydrofobową, plisowaną wełną z włókna szklanego, połączoną z lateksem akrylowym, aby zapewnić mocny i spójny materiał filtracyjny. Jest on następnie montowany w aluminiowej ramie, a otaczające go krawędzie są „zalane”, aby zapewnić hermetyczne uszczelnienie, zapobiegające wydostawaniu się brudnego powietrza. Filtry mają długi okres trwałości ze względu na metodę budowy, jeśli są prawidłowo przechowywane.
W MKTest stosujemy tylko filtry H14 (wyprodukowane zgodnie z normą EN 1822) – (Norma PN-EN 1822-1:2009 została wycofana 17 maja 2019 r, jednak zgodnie z decyzją CEN, będzie aktualna w ocenie zgodności do 31.10.2019 r). Zatem od 31.10.2019 obowiązują normy: PN-EN 1822-1:2019 oraz PN-EN ISO 29463-2,3,4,5:2018.
Inne, wyższe stopnie filtracji są dostępne w MKTest, takie jak filtry ULPA, ale są one generalnie zarezerwowane dla zastosowań specjalistycznych, takich jak grafen, zawansowana diagnostyka mikrobiologiczna itp.
Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji. Kliknij tutaj.