Opublikowany 5 lipca, 2020 | CLEANROOM, ODZIEŻ OCHRONNA, SARS-CoV-2

Napromieniowanie światłem UV zabija SARS-CoV-2

Naukowcy z Włoch stwierdzili, że można całkowicie dezaktywować Koronawirus 2 ostrego zespołu oddechowego (SARS-CoV-2) za pomocą promieniowania UV o krótkiej długości fali (UV-C).

Identyczne wyniki uzyskano w testach przeprowadzonych przez dr Hönle w Instytucie Wirusologii Medycznej Szpitala Uniwersyteckiego we Frankfurcie. 

Również David Brenner, profesor Higofins Biofizyki Radiacyjnej na Columbia University Vagelos College of Physicians and Surgeons i dyrektor Center for Radiological Research at Columbia University Irving Medical Center, powiedział: „Na podstawie naszych wyników ciągła dezynfekcja powietrza za pomocą promieniowania UVC, przy obecnym limitach i  regulacjach, może znacznie obniżyć poziom wirusa unoszącego się w powietrzu w pomieszczeniach zamkniętych zajmowanych przez ludzi.

Centralny Instytut Ochrony Pracy-Państwowy Instytut Badawczy, opublikował komunikat nr 3, na temat zmniejszenia zagrożenia COVID-19  przez zastosowanie promieniowania nadfioletowego. Komunikat do pobrania TUTAJ.

Przy stężeniu wirusowym równoważnym niskiemu poziomowi stwierdzonemu w warunkach takich jak sale szpitalne, poziom zwykle występujący w plwocinie pacjentów z chorobą koronawirusową (COVID-19), bardzo niska dawka promieniowania UV-C była wystarczająca do inaktywacji SARS-CoV-2 całkowicie.

W sytuacjach zakażeń wirusowych równoważnych z tymi, które występują u nieuleczalnie chorych pacjentów, wyższa dawka promieniowania całkowicie inaktywowała wirusa.  

Mario Clerici (University of Milano) i współpracownicy twierdzą, że skoro światło ultrafioletowe ze słońca wydaje się być skuteczne w inaktywacji wirusa, odkrycia mogą wyjaśnić obserwowane trendy w dystrybucji, zachorowalności i rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2.

Dodają, że wyniki mają również niezwykle ważne implikacje dla projektowania i rozwoju skutecznych metod sterylizacji dla środowisk zawierających SARS-CoV-2.

Wstępnie wersja artykułu jest dostępna na serwerze medRxiv *, a artykuł jest stale recenzowany.

Nie zaobserwowano efektu cytopatycznego w niezakażonych hodowanych monowarstwach VeroE6 utrzymywanych w pełnej pożywce traktowanej UVT 50 mJ / cm2 przez 72 godziny. (M) Zakażenie in vitro komórek VeroE6 nie poddanych działaniu SARSTCoVT2 (5 MOI) UVTC spowodowało wyraźny efekt cytopatyczny. (N) Naświetlanie SARST CoVT2 promieniowaniem UVTC 3,7 mJ / cm2 uratowało efekt cytopatyczny wywołany przez wirusa nietraktowanego UVTC.

W Columbia University Irving Medical Center, badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports. 

Zabijanie koronawirusów światłem UVC

Obecnie wirusy mogą być zabijane przez konwencjonalne bakteriobójcze światło UVC o długości fali 254 nm, jednak ta długość fali nie jest bezpieczna dla ludzi. W tym badaniu naukowcy przyjrzeli się użyciu światła dalekiego UVC o długości fali 222 nm, które nie może przenikać przez oko lub zewnętrzną martwą warstwę skóry – co oznacza, że nie może uszkodzić ludzkich komórek. Naukowcy są przekonani, że światło dalekie od UVC będzie bezpieczne do stosowania w pomieszczeniach zamkniętych w miejscach publicznych, aby zmniejszyć ryzyko przeniesienia i zakażenia COVID-19.

Aby zbadać skuteczność promieniowania UVC w zabijaniu koronawirusów, naukowcy wykorzystali urządzenie do aerozolowania dwóch popularnych koronawirusów, które następnie przepłynęły przez powietrze przed lampą UVC. Następnie przetestowano, ile wirusa przetrwało – stwierdzając, że 99,9% wirusów zostało zabitych przez bardzo niską ekspozycję promieniowania UVC.

Naukowcy uważają, że ciągła ekspozycja na światło UVC zabiłaby 90% wirusów przenoszonych drogą powietrzną w około osiem minut, 95% w 11 minut, 99% w około 16 minut i 99,9% w 25 minut.

Dr Brenner powiedział: „Światło UVC nie rozróżnia typów koronawirusa, więc spodziewaliśmy się, że zabije SARS-CoV-2 w ten sam sposób co inne podobne wirusy. Ponieważ SARS-CoV-2 jest w dużej mierze rozprzestrzeniany przez kropelki i aerozole, które są wykasływane w powietrze, ważne jest, aby mieć narzędzie, które może bezpiecznie dezaktywować wirusa w powietrzu, szczególnie gdy ludzie są w pobliżu.

„Ponieważ można bezpiecznie używać przepływowych lamp UVC w miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak szpitale, autobusy, samoloty, pociągi, dworce kolejowe, szkoły, restauracje, biura, teatry, sale gimnastyczne i wszędzie tam, gdzie ludzie gromadzą się w pomieszczeniach, światło UVC można stosować w połączeniu z innymi środkami , jak noszenie masek na twarz i mycie rąk, aby ograniczyć transmisję SARS-CoV-2 i innych wirusów. ”

W sieci znajdziecie Państwo mnóstwo innych publikacji na temat SARS-CoV-2 i oddziaływania promieniowania UV na tego wirusa. 

Reasumując zalecamy używanie lamp UV we wszystkich laboratoriach pracujących z SARS-CoV-2. Zalecenia te też dotyczą szpitali, przychodni, miejsc użyteczności publicznej, i wielu innych. 

Z poważaniem,

MKTest