Laboratoria badawcze i medyczne są bardzo energochłonne, co wymaga wysoce wydajnej wentylacji w celu bezpiecznego działania. Na szczęście wiele można zrobić, aby zmniejszyć zużycie w laboratorium. Zmiana nawyków i zachowań na energooszczędne w znaczny sposób pomoże nam osiągnąć ten cel zanim dokonamy modernizacji systemu kontroli powietrza w dygestoriach.
Istnieje wiele dobrych i ważnych powodów, aby zmniejszyć zużycie energii w laboratorium;
- Poczynisz znaczne oszczędności na rachunkach za energię
- Zmniejszysz wpływ na środowisko
- Pomożesz osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju swojej instytucji lub firmy
- Uzyskasz bezpieczniejsze i bardziej przyjezdne środowisko pracy
Może to również wpłynąć na zdolność do przyciągania nowych klientów lub finansowania.
Zacznijmy więc od kilku oczywistych (i często zapomnianych) zachowań:
Zgaś światła:
Oczywiste jest, że światła na nieużywanych lub zamkniętych obszarach powinny być wyłączane, gdy nie są potrzebne, ale często są one używane w miejscach, gdzie wystarcza naturalne światło dzienne. Czy świecą się światła, gdy rolety są opuszczone?
Czy światła w pomieszczeniu są wyłączone gdy używane jest oświetlenie zadaniowe?
Sprawdź, czy oświetlenie zewnętrzne jest wyłączone w ciągu dnia..!
Wyłącz to…!
Wszystkie urządzenia laboratoryjne, które można bezpiecznie wyłączyć, gdy nie są używane, powinny być wyłączone; w tym mikroskopy, inkubatory, piece, wirówki, komputery, monitory i drukarki. Nawet jeśli jest to tylko na krótki okres czasu.
W pełni załaduj:
Jeśli to możliwe, upewnij się, że sprzęt do czyszczenia, taki jak sterylizatory i zmywarki do naczyń, a także piece, inkubatory i suszarki, są pełne przed użyciem o ile to mozliwe.
Optymalizacja systemów *HVAC:
Czy naprawdę potrzebujesz systemów ogrzewania lub klimatyzacji? Jeśli tak, czy okna i drzwi są zamknięte, a grzejniki/urządzenia klimatyzacyjne są wolne od przeszkód (zastawione szafkami, zasłonięte sprzętem lub nieodpowietrzone i sprawdzone przed okresem grzewczym)?
Jeśli stosowane są automatyczne systemy kontrolno-monitorujące, upewnij się, że odzwierciedlają one rzeczywistość warunków w laboratorium, a kontrolery są regularnie sprawdzane i przeglądane.
Skup się teraz na szafach Dygestoriach:
Ze względu na rodzaj i ilość wentylacji, której potrzebują, dygestoria są jednym z najbardziej energochłonnych elementów wyposażenia w laboratorium, ale istnieją również sposoby na znaczne zmniejszenie ich zużycia energii, w tym:
Korzystając z odpowiedniej wysokości szyby roboczej, aby utrzymać wymagany przepływ (*face velocity), a po zakończeniu eksperymentów zamkniecie szyby roboczej i wyłączenie Dygestorium lub przejście w tryb Night Mode.
Wyznaczenie Dygestoriów zgodnie z niebezpieczeństwem pracy, np: Substancje, które są mniej lotne lub toksyczne, będą wymagały niższych prędkości przepływu (face velocity)
Używać Dygestoriów wyłącznie do prac niebezpiecznych – nie jako miejsca nablatowe ani do ogólnego przechowywania chemikaliów.
Odpowiednie przygotowanie sprzętu i eksperymentu do pracy przed uruchomieniem Dygestorium.
Uaktualnienie swojego system zarządzania przepływem powietrza w Dygestoriach może zaoszczędź do 85% kosztów energii.
Wszystkie laboratoria są zaprojektowane jako systemy w których ilość ekstrahowanego powietrza musi być zrównoważona (zazwyczaj 95%) przez wprowadzenie klimatyzowanego (ogrzanego / schłodzonego) powietrza zewnętrznego.
Wiele systemów wentylacji wyciągowej działa na zasadzie stałej objętości powietrza (*CAV) niezależnie od położenia szyb roboczych w dygestoriach, które marnuje energię, gdy dygestoria nie są używane. Natomiast regulator przepływu powietrza o zmiennej objętości (*VAV) zmniejsza objętość powietrza pobieranego z dygestorium, gdy nie jest ono używane a przesłona jest zamknięta, zmniejszając tym samym zużycie energii nawet o 85% i redukując rachunki za energię.
Aby naprawdę zmaksymalizować oszczędność energii i kosztów oraz zapewnić jeszcze większe bezpieczeństwo operatorom dygestoriów, należy rozważyć użycie sterownika automatycznego do kontroli przesłony roboczej, który automatycznie zamyka szybę roboczą, gdy operator odsunie się od dygestorium.
Szybki przykład:
Szafa wyciągowa o szerokości 1500 mm z maksymalną bezpieczną wysokością przesłony roboczej 500 mm i prędkością czołową 0,50 m/s wymaga 375 l/s (litrów na sekundę) klimatyzowanego powietrza z pomieszczenia.
System CAV: dygestorium będzie zużywać 375 l/s niezależnie od pozycji przesłony roboczej.
System VAV: dygestorium będzie wydobywać z systemu 375 l/s tylko wtedy, gdy przesłona zostanie podniesiona do maksymalnej wysokości roboczej. Objętość ta zmniejszy się do około 200 l/s, gdy przesłona jest opuszczona (zależy to bezpośrednio od ustawień jakich wymaga użytkownik – dla ponizszego przykładu przyjęto standardowe wartości)
W typowym dniu roboczym przy użyciu automatycznej przesłony roboczej możemy założyć, że przesłona jest otwarta tylko 2 godziny dziennie, 5 dni w tygodniu.
Projekt systemu wentylacji Dygestorium | Objętość wyciągu (m3/tydzień) |
CAV | 226.800 |
VAV – Praca 5 dni w tygodniu. | 82.800 |
VAV – Praca 5 dni w tygodniu i weekend w trybie Night Mode | 113.040 |
Dla jasności i czytelności wyjaśniamy skróty użyte w artykule.
HVAC – Heating, Ventilation, Air Conditioning – Ogrzewanie, Wentylacja, Klimatyzacja
CAV – constans-air-volume – Stały przepływ powietrza
VAV – variable-air-volume – Zmienny przepływ powietrza
FACE VELOCITY – Przepływ na froncie roboczym Dygestorium