Opublikowany 16 września, 2019 | CLEANROOM, MEBLE LABORATORYJNE, MONITORING PRZEPŁYWU POWIETRZA

5 sposobów na zmniejszenie zużycia energii i obniżenie kosztów w laboratorium


Laboratoria badawcze i medyczne są bardzo energochłonne, co wymaga wysoce wydajnej wentylacji w celu bezpiecznego działania. Na szczęście wiele można zrobić, aby zmniejszyć zużycie w laboratorium. Zmiana nawyków i zachowań na energooszczędne w znaczny sposób pomoże nam osiągnąć ten cel zanim dokonamy modernizacji systemu kontroli powietrza w dygestoriach.

Istnieje wiele dobrych i ważnych powodów, aby zmniejszyć zużycie energii w laboratorium;

  • Poczynisz znaczne oszczędności na rachunkach za energię
  • Zmniejszysz wpływ na środowisko
  • Pomożesz osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju swojej instytucji lub firmy
  • Uzyskasz bezpieczniejsze i bardziej przyjezdne środowisko pracy

Może to również wpłynąć na zdolność do przyciągania nowych klientów lub finansowania.

Zacznijmy więc od kilku oczywistych (i często zapomnianych) zachowań:

Zgaś światła:

Oczywiste jest, że światła na nieużywanych lub zamkniętych obszarach powinny być wyłączane, gdy nie są potrzebne, ale często są one używane w miejscach, gdzie wystarcza naturalne światło dzienne. Czy świecą się światła, gdy rolety są opuszczone?

Czy światła w pomieszczeniu są wyłączone gdy używane jest oświetlenie zadaniowe?

Sprawdź, czy oświetlenie zewnętrzne jest wyłączone w ciągu dnia..!

Wyłącz to…!

Wszystkie urządzenia laboratoryjne, które można bezpiecznie wyłączyć, gdy nie są używane, powinny być wyłączone; w tym mikroskopy, inkubatory, piece, wirówki, komputery, monitory i drukarki. Nawet jeśli jest to tylko na krótki okres czasu.

W pełni załaduj:

Jeśli to możliwe, upewnij się, że sprzęt do czyszczenia, taki jak sterylizatory i zmywarki do naczyń, a także piece, inkubatory i suszarki, są pełne przed użyciem o ile to mozliwe.

Optymalizacja systemów *HVAC:

Czy naprawdę potrzebujesz systemów ogrzewania lub klimatyzacji? Jeśli tak, czy okna i drzwi są zamknięte, a grzejniki/urządzenia klimatyzacyjne są wolne od przeszkód (zastawione szafkami, zasłonięte sprzętem lub nieodpowietrzone i sprawdzone przed okresem grzewczym)?

Jeśli stosowane są automatyczne systemy kontrolno-monitorujące, upewnij się, że odzwierciedlają one rzeczywistość warunków w laboratorium, a kontrolery są regularnie sprawdzane i przeglądane.

Skup się teraz na szafach Dygestoriach:

Ze względu na rodzaj i ilość wentylacji, której potrzebują, dygestoria są jednym z najbardziej energochłonnych elementów wyposażenia w laboratorium, ale istnieją również sposoby na znaczne zmniejszenie ich zużycia energii, w tym:

Korzystając z odpowiedniej wysokości szyby roboczej, aby utrzymać wymagany przepływ (*face velocity), a po zakończeniu eksperymentów zamkniecie szyby roboczej i wyłączenie Dygestorium lub przejście w tryb Night Mode.

Wyznaczenie Dygestoriów zgodnie z niebezpieczeństwem pracy, np: Substancje, które są mniej lotne lub toksyczne, będą wymagały niższych prędkości przepływu (face velocity)

Używać Dygestoriów wyłącznie do prac niebezpiecznych – nie jako miejsca nablatowe ani do ogólnego przechowywania chemikaliów.

Odpowiednie przygotowanie sprzętu i eksperymentu do pracy przed uruchomieniem Dygestorium.

Uaktualnienie swojego system zarządzania przepływem powietrza w Dygestoriach może zaoszczędź do 85% kosztów energii.

Wszystkie laboratoria są zaprojektowane jako systemy w których ilość ekstrahowanego powietrza musi być zrównoważona (zazwyczaj 95%) przez wprowadzenie klimatyzowanego (ogrzanego / schłodzonego) powietrza zewnętrznego.

Wiele systemów wentylacji wyciągowej działa na zasadzie stałej objętości powietrza (*CAV) niezależnie od położenia szyb roboczych w dygestoriach, które marnuje energię, gdy dygestoria nie są używane. Natomiast regulator przepływu powietrza o zmiennej objętości (*VAV) zmniejsza objętość powietrza pobieranego z dygestorium, gdy nie jest ono używane a przesłona jest zamknięta, zmniejszając tym samym zużycie energii nawet o 85% i redukując rachunki za energię.

Aby naprawdę zmaksymalizować oszczędność energii i kosztów oraz zapewnić jeszcze większe bezpieczeństwo operatorom dygestoriów, należy rozważyć użycie sterownika automatycznego do kontroli przesłony roboczej, który automatycznie zamyka szybę roboczą, gdy operator odsunie się od dygestorium.Szybki przykład:

Szafa wyciągowa o szerokości 1500 mm z maksymalną bezpieczną wysokością przesłony roboczej 500 mm i prędkością czołową 0,50 m/s wymaga 375 l/s (litrów na sekundę) klimatyzowanego powietrza z pomieszczenia.

System CAV: dygestorium będzie zużywać 375 l/s niezależnie od pozycji przesłony roboczej.

System VAV: dygestorium będzie wydobywać z systemu 375 l/s tylko wtedy, gdy przesłona zostanie podniesiona do maksymalnej wysokości roboczej. Objętość ta zmniejszy się do około 200 l/s, gdy przesłona jest opuszczona (zależy to bezpośrednio od ustawień jakich wymaga użytkownik – dla ponizszego przykładu przyjęto standardowe wartości)

W typowym dniu roboczym przy użyciu automatycznej przesłony roboczej możemy założyć, że przesłona jest otwarta tylko 2 godziny dziennie, 5 dni w tygodniu.

Projekt systemu wentylacji Dygestorium Objętość wyciągu (m3/tydzień)
CAV 226.800
VAV – Praca 5 dni w tygodniu. 82.800
VAV – Praca 5 dni w tygodniu i weekend w trybie Night Mode 113.040

Dla jasności i czytelności wyjaśniamy skróty użyte w artykule.

HVAC – Heating, Ventilation, Air Conditioning – Ogrzewanie, Wentylacja, Klimatyzacja

CAV – constans-air-volume – Stały przepływ powietrza

VAV – variable-air-volume – Zmienny przepływ powietrza

FACE VELOCITY – Przepływ na froncie roboczym Dygestorium